تاریخچه عقیق

عقیق سنگ تولد ماه اکتبر به همراه تورمالین صورتی است. همچنین سنگی است که برای جشن 14 سالگی ازدواج داده می شود. تصور می شود نام اوپال از واژه سانسکریت به معنای “سنگ قیمتی” و بعداً مشتق یونانی به معنای “دیدن تغییر رنگ” گرفته شده است.

شاید شنیده باشید که عقیق یا سنگ قیمتی بدشانسی می آورد و سنگی شیطانی است. در واقع، این یک باور مضحک برای مدت طولانی در سراسر جهان بوده است. با این حال، کسانی که می‌دانند، می‌دانند که این شهرت و افسانه تاسف‌بار در واقع تقصیر یک مرد، سر والتر اسکات است. رمان پرفروش سر والتر اسکات، Anne of Geuerstein که در سال 1829 نوشته شد، داستان لیدی هرمیون بود که به دروغ متهم به شیطان بودن است و اندکی پس از اینکه قطره ای از آب مقدس به طور تصادفی روی عقیق او افتاد و رنگ آن را از بین برد، می میرد. عموم مردم این را به این معنا می‌دانستند که این نویسنده نابغه درباره بدشانسی که یک عقیق می‌تواند به همراه داشته باشد هشدار می‌دهد، بنابراین از خرید این سنگ قیمتی زیبا منصرف شدند. سر والتر اسکات موفق شد بازار عقیق اروپا را برای تقریباً 50 سال بدون هیچ شایستگی واقعی نابود کند. در عرض چند ماه پس از انتشار رمان، بازار عقیق سقوط کرد و قیمت ها 50 درصد کاهش یافت.

خوشبختانه، نزدیک به 50 سال بعد، در سال 1877، یک عقیق سیاه شگفت انگیز در ولز جنوبی، استرالیا پیدا شد و بازار عقیق سرانجام احیا شد. این عقیق های سیاه دنیا را طوفان کردند. کشف این عقیق ها در استرالیا منجر به کاهش تولید اروپا شد. استرالیا در واقع هنوز منبع اصلی عقیق سیاه و سفید است. بسیاری نمی دانند که افسانه بدشانسی بودن عقیق با هیچ نوع شواهد یا اتفاقی تضمین نمی شود، یا اینکه کشف عقیق سیاه این تصورات منفی را بیش از 100 سال پیش از بین برد.

چگونه سنگ قیمتی پیدا کنیم

مطمئنم در جایی شنیده اید که عقیق بدشانسی می آورد و قیمت فیروزه در دبی از کشور ایران گران تر است. اکنون می دانیم که این نادرست است، اما بیایید نگاهی بیندازیم به این که چرا این خرافه به وجود آمد. خرافات ناشی از عوامل متعددی است. در واقع، عقیق ها در طول تاریخ مکتوب خود بسیار خوش شانس در نظر گرفته شده اند، اما در روزهای بسیار قبل، زمانی که جواهرسازان نمی دانستند که چگونه سنگ ها را به درستی کار کنند و کار کنند، سنگ ها اغلب خشک می شدند و در حین برش، صیقل دادن یا می شکنند. نصب شده است. طبیعتاً این بدشانسی محسوب می شد.