TQ از طریق اثر بالقوه خود بر روی مسیر فعال سازی PPAR-γ، اثر ضد تکثیری قوی در سلول های سرطان سینه اعمال کرد و در ترکیب با دوکسوروبیسین و 5-فلورواوراسیل، سمیت سلولی TQ افزایش یافت.

قیمت مبل راحتی ارزان نیز توسط TQ کاهش یافت، که مشخص شد فعالیت PPAR-γ را افزایش می‌دهد و بیان Bcl-2، Bcl-xL و survivin را در سلول‌های سرطان پستان کاهش می‌دهد (Woo et al. .، 2011). بررسی اثر TQ بر سلول‌های سرطان لوزالمعده و بیان MUC4 بیانگر کاهش بیان MUC4 و القای آپوپتوز در سلول‌های سرطان پانکراس را نشان داد.

کاهش بیان MUC4 با افزایش آپوپتوز، کاهش تحرک و کاهش مهاجرت سلول های سرطانی پانکراس همراه بود (Torres et al., 2010).

تجویز N. sativa اثرات سرطان زایی DMBA را در طریقه مصرف زیره سبز برای لاغری شکم و  سرطان پستان کاهش داد که نشان دهنده نقش محافظتی آن در سرطان پستان بود (شفیع و همکاران، 2008). TQ وابسته به دوز مهاجرت و تهاجم سلول های Panc-1 را سرکوب کرد. TQ همچنین به طور قابل توجهی NF-kB و MMP-9 را در سلول های Panc-1 کاهش داد. تجویز TQ به طور قابل توجهی متاستاز تومور را کاهش داد.

علاوه بر این، بیان پروتئین NF-kB و MMP-9 در بافت‌های تومور پس از درمان با TQ کاهش یافت، بنابراین طرز تهیه مربای هویج غلیظ و  فعالیت ضد متاستاتیک روی سرطان پانکراس هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در داخل بدن اعمال می‌شود (Wu et al., 2011).

اثر شیمی درمانی TQ و 5-fluorouracil (5-FU) بر روی سلول های سرطان معده در شرایط آزمایشگاهی و in vivo گزارش شده است (Lei et al., 2012). قبل از درمان با TQ به طور قابل توجهی اثرات آپوپتوز ناشی از 5-FU را در رده های سلولی سرطان معده در شرایط آزمایشگاهی افزایش داد و تعرفه گذاری خدمات پرستاری شامل چه کسانی میشود؟

درمان ترکیبی TQ با 5-FU در عملکرد ضد تومور نسبت به هر یک از آنها به صورت جداگانه در یک مدل موش تومور پیوند زنو موثرتر بود. درمان ترکیبی TQ/5-FU با افزایش فعال‌سازی کاسپاز-3 و کاسپاز-9 در سلول‌های سرطان معده، آپوپتوز را القا می‌کند (لی و همکاران، 2012).

 

 • منابع:
  1. Carcinogenic effects of cumin
 • تبلیغات:
  1. نحوه انتخاب لباس بچه گانه
  2. با خورردن شیرینی نارگیلی از کرونا در امان بمانید
  3. استفاده از جواهرات نقره برای کم کردن وزن!
  4. انواع مدلهای تراکتور را بشناسید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *